Voľby
Ďalšie voľby do Európskeho parlamentu sa budú konať v období od 23. do 26. mája 2019. Zaregistrujte sa na tomto webovom sídle a môžete zohrať aktívnu úlohu pri informovaní ostatných: Tentoraz idem voliťČo robí Parlament?
Parlament má 3 hlavné úlohy:Legislatívnu
Spoločne s Radou EÚ prijíma právne predpisy, ktoré vychádzajú z návrhov Európskej komisie.
Rozhoduje o medzinárodných dohodách.
Rozhoduje o rozširovaní EÚ.
Hodnotí pracovný program Komisie a žiada ju o navrhovanie právnych predpisov.
Kontrolnú
Vykonáva demokratickú kontrolu všetkých inštitúcií EÚ.
Volí predsedu Komisie a schvaľuje Komisiu ako orgán EÚ. Hlasovaním o návrhu na vyslovenie nedôvery môže donútiť Komisiu, aby odstúpila počas jej funkčného obdobia.
Udeľuje absolutórium, t. j. schvaľuje použitie prostriedkov z rozpočtu EÚ.
Skúma petície občanov a zriaďuje vyšetrovacie výbory.
Rokuje o menovej politike s Európskou centrálnou bankou.
Kontroluje Komisiu a Radu.
Zriaďuje volebné pozorovateľské misie.
Rozpočtovú
Zostavuje rozpočet EÚ spolu s Radou.
Schvaľuje dlhodobý rozpočet EÚ – viacročný finančný rámec.
Zloženie
Počet poslancov EP z každej krajiny je zhruba proporcionálny k počtu jej obyvateľov, ale postupne sa tento pomer znižuje: žiadna krajina nemôže mať menej ako 6 či viac ako 96 poslancov a celkový počet nesmie prekročiť 751 (750 plus predseda). Poslanci EP sa združujú podľa politickej, a nie podľa štátnej príslušnosti.Predseda EP zastupuje Parlament pred ostatnými inštitúciami EÚ a navonok a potvrdzuje konečné schválenie rozpočtu EÚ.
Ako funguje Parlament?
Práca Parlamentu zahŕňa dva hlavné stupne:Výbory pripravujú sa v nich právne predpisy.
Parlament má celkovo 20 výborov a 2 podvýbory, pričom každý z nich je zodpovedný za konkrétnu politickú oblasť. Výbory preskúmajú návrhy právnych predpisov, pričom poslanci a politické skupiny môžu navrhnúť zmeny alebo ich zamietnuť. O týchto otázkach sa takisto diskutuje v rámci politických skupín.
Plenárne zasadnutia je miesto, na ktorom sa prijímajú právne predpisy.
Pri týchto zasadnutiach sa zhromaždia všetci poslanci Európskeho parlamentu v rokovacej sále, aby uskutočnili záverečné hlasovanie o navrhovaných právnych predpisoch a pozmeňujúcich návrhoch. Zvyčajne sa konajú každý mesiac v Štrasburgu počas štyroch dní, ale niekedy sa organizujú ďalšie zasadnutia v Bruseli.
Parlament a vy
Ak chcete, aby Parlament konal v určitej otázke, môžete zaslať petíciu (poštou alebo elektronicky).Petície sa môžu týkať akejkoľvek veci, ktorá patrí do právomoci EÚ.
Predložiť petíciu môžete, ak ste občanom členského štátu EÚ alebo máte pobyt v Európskej únii. Spoločnosti alebo iné organizácie musia mať sídlo v EÚ.
V rámci alternatívnych spôsobov, ako kontaktovať EP, sa môžete obrátiť na vášho europoslanca alebo na informačný úrad Európskeho parlamentu vo vašej krajine.
Zdroj: https://europa.eu